Leie piirkonnast

Leie piirkonna külad asuvad Viljandi vallas looduslikult kaunis ja ajalooliselt põnevas kohas, piirnedes kolmest küljest viie erineva veekoguga, milleks on Tänassilma jõgi, Suur-Emajõgi, Põltsamaa jõgi, Pedja jõgi ja Võrtsjärv. Ümbruskonna metsades elutsevad enamik Eesti suurulukeid: karud, hundid, ilvesed, põdrad, metssead ja -kitsed. Väikeulukitest võib siin kohata mäkrasid, rebaseid, jäneseid, kährikuid, kopraid jt.

Leie nime mainiti esimest korda 1599. aastal, kui Leie kandis Leyküla nime. Vanimad inimtegevuse märgid pärinevad aga juba 1300. aastast eKr. Leie asub Võrtsjärvest kahe kilomeetri kaugusel Tartu-Viljandi maantee ääres. Piirkonnas elab üle 500 inimese ja järjest rohkem teevad noored elanikud tühjadest taludest õdusad kodud.

Piirkonna huvipakkuvamad vaatamisväärsused ja külastuspaigad on Alam-Pedja looduskaitseala (seene- ja marjametsad ning Meleski raba), Vaibla rand, Oiu sadam ja matkarada, Ulge sadam ja puhkeala, Meleski klaasimuuseum, Meleskis tegutsev indiaanitelk Metsik Lääs, Jõesuus asuv Võrtsjärve külastuskeskus ja vaatetorn, Lalsi õigeusu kirik ning Leie ohvrikivi.

Leie vanas töökojas valmivad maailmakuulsad iglumajad ja -saunad. Samuti toimetavad meie kandis kalakohvik Võrtsu Sahver, Oiu Sadama restoran, Jõesuu suvekohvik Konks, Vaibla Puhkekeskus, Veldemani Puhkemaja, Vaibla Linnujaam, Leie kauplus-tankla, Leie perearstikeskus.

Siin tegutsevad mitmed rannakalurid (Võrtsu Sahver, Viinakingu talu, Andi kala), tublid põllumehed ning köögiviljakasvatajad (Koorti Kartul). Leie piirkonnas teostab ulukihoolet ja korraldab jahipidamist Leie Jahimeeste Selts, mis koondab enda alla 50 ümberkaudset meest ja naist.

Kohtume Leies!

Meie Leie MTÜ